Eesti English Suomi Français Русский
Otsi
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
cvvzxvzdxcvzdfcxv
 Ristna tuletorn

Hiiumaa

Reigi kirik

Uudised

13/05/2013 22:11  Küünlajalad,vaasid?


Olen siin proovinud treimisse lausa teaduslikul tasemel sekkuda.Esialgu ei tulnud midagi välja aga kui oma eksimused kirja panna siis on võimalik tekkinud vigu mitte korrata.Tark õpib teiste vigadest loll.....
Aga põnev on igatahes.Ma arvan et mingi aja pärast võiks sellest lausa  raamatu kirjutada.
Esimine komistuskivi oli muidugi see et kui tuli mõte lillevaase ja muud sellist treima hakata siis ei olnud varutud vähemalt kolm aastat kuivanud toormaterjali.
Sai uuritud foorumitest ja tuttavatelt käsitöömeistritelt nõu küsitud.Aga kui foorumitest antakse sageli pigem vale nõu(vabandan nende ees kes seda teadmatusest teevad)siis ega tuttavad meistridki kas ei taha või ei oska nõu anda.Sest reeglina on ju tehtud kuivast materjalist.
Aga toorest puust tegemisel on mitmeid eeliseid.Esiteks on see peaaegu tolmuvaba mis ei olegi nii väike tegur.Samuti kuluvad tööriistad tunduvalt vähem ja alati on võimalik vastavat mõõtu ja liiki puu muretseda kui mingi idee tekib.
Soolvees keetmine,lakkimine,mikrolaineahjus küpsetamine jne.Soovitusi kui palju.
Kahjuks ei aidanud neist ükski.Peale mikroka aga see on liiga energiamahukas.
Aga tasapisi panin kuivama ja märkisin iga päev kaalu ja niiskusesisalduse ülesse ja asi hakkas ilmet võtma.Reegel on lihtne.Algul tuleb kuivatada  varjuall õues,siis esikus,siis köögis,siis toas ja siis võib juba keskküttega majja viia kui niiskusesisaldus alla 10% on.See nõuab muidugi kannatlikkust ja liiga vara järgmisse ruumi viimine lõppeb  pöördumatult.Olen tulutult proovinud otsida sellist puud mis kuivamisel ei pragune.Siiani ei olnud mul edu aga nüüd tundub et pihlakast ja vahtrast tooted ei pragune.Vähemalt katsepartii on juba üle kuu aja soojas ja kuivas olnud ja niiskusesisaldus on  mõlemal juba alla 14%
Veel natuke ja ongi nokia leitud.Sest suurem osa puuliike praguneb juba samadel tingimustel järgmisel päeval.Näiteks mänd,olen seda potitanud ja ühest toast teise tassinud nii ja naa aga ei ole suutnud lõhesid vältida.
Siin on pilt männist tehtud vaasil või karikal.


Väga ilusa süütekstuuriga on näiteks alõdza aga praguneb kui kurat,nuta või naera.
Kuivamisega saab muidugi lõpuks hakkama aga suur probleem on ka immutamine või lakkimine.Tamme ja saarega sain pärast kümneid ja kümneid proovimisi lõpuks enamvähem selguse nagu juuresolevalt pildilt näha.
Rohkem vaeva nõudis katsetamine pihlaga.Olen ostnud kohalikest poodidest kõikvõimalikke lakke vahasid ja peitse.Tellinud ka soomest ja mujalt välismaalt selliseid mida siin ei müüda.Nii sain lõpuks mesilasvaha ja linaoli segu petsipulbriga katsetades soovitud tulemuse.Ülejäänud katsetused ei teinud välimust paremaks vaid vastupidi.
Kuna pihlakas on ju nagu väärispuu ja vähe kättesaadav siis teen katsetusi praegu lepaga mis on sama ilus kui pihlapuu aga immutada või lakkida seda ei saa sest iga katse näitab et kõige ilusam on lihtsalt lihvitult.Aga nii oleks ta väga määrduv ja ei tea mis aastatega juhtuks.
Paar nädalat tagasi sai koorem jalakat ostetud.Õnnestus küttepuu staatusest viimasel hetkel päästa sest omanikul ei olnud vähimatki aimu et tegu on eesti väärtuslikuma puuga kui künnapuu ja muidugi maarjakask välja arvata.
Jalakas on tegelikult nagu tamme väärtuslikum ja haruldasem liik.Treida on teda väga hea kuigi algul tundus et võimatu sest peitli kittis kohe kinni .Aga selgus õnneks et tegu oli väga kihilise koorega lihtsalt.
Kui koor eelnevalt eemaldada siis treimisele allub üks eesti kõvemaid ja raskemaid puid ülihästi.Muidugi peitleid peab väga sageli teritama.
Pilte kahjuks praegu üles panna ei saa sest tõeline ilu avaldub sellel puul alles pärast kuivamist ja lihvimist ja lakkimist.
Nüüd pärast kuudepikkust kuivamist lihvisin ja immutasin ühe jalaka ära ja tulemus on üsna muljetavaldav
samuti sai väga ilus lepast maiustuste kuusk.Sellele õige  immutusvahendi otsimine oli ikka väga vaevanõudev.Sai katsetatud kindlasti üle 50 variandi.Alates pinotexi krundiga ja lõpetades ülikalli prantsuse šellakiga mis pidi valmistatud olema mingi haruldase aafrika sitika tiibadest.
Aga kõik nad vähemal või suuremal määral pigem kippusid varjama lepa õrnroosat punakat varjundid.
Aga siis juhtusin poes nägema ühte uut sorti pinotexi.Kodus tegin kohe ühe vaasi üle aga nagu olingi arvanud,tulemust ei mingisugust.
Järgmine päev mõtlesin et lihvin uuesti üle ja katsetan teist lahust aga üllatus ,üllatus.Olingi leidnud selle mida otsisin.Roosakas punakas jume oli säilinud aga just aastarõngad olid just rõhutatult esile tulnud.Täpselt nii nagu ma lootsin saavutada.Ja õige oli just kõige odavam tavakaup.Varusin seda üsna korralikult sest toodetel on kalduvus uueneda ja siis ei ole enam samad koostiosad nagu praktika on näidanud.
Kunagi vene ajal oli mingi pruun immutusaine mis lõhnas algul üsna kohutavalt.Aga avastasin et kui sellega mingi riiul või muu hõõveldatud asi üle teha,lasta kuivada ja siis laevalakiga üle teha tuleb üsna ilus asi.
Aga kahjuks seda enam saada ei ole.On müüa kull samanimeline vedelik kuid ei mingit efekti.Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Koduleht Elitec'st