Eesti English Suomi Français Русский
Otsi
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 Tahkuna majakas
 Ristna tuletorn

Hiiumaa

Reigi kirik

Ajalugu

Hiiumaa Eiffel » Ajalugu

Esimene minule teadaolev pärimus siinsetel maadel asuvast tornist on 1915. aastast - minu 1905. aastal sündinud tädi rääkis, et oli selle otsas käinud 10 aastasena. See oli Tsaari-Venemaa ajal ja torn kuulus piirivalvekordoni juurde. Kordon oli suur täiskeldriga kahekorruseline maja. Tänaseks on säilinud osaliselt ainult vundament. Meie praeguse elumaja palgid on pärit sellesamast hoonest ja koha nimigi on Kordoni.
Kui minna veel ajas tagasi siis Otto von Ungernsterbergi vanaonul oli meie praeguse maja kohal libatuletorn millega ta meelitas laevu karile. Siit umbes 300 meetri kaugusel on koht, kuhu on tapetud laevamehed maetud, see on muinsuskaitse all ja nimi on Kabelimägi, kohalike kõnepruugis Kaplimägi. Lapsepõlvest mäletan, et arheoloogid kaevasid hulga pea- ja muid luid sealt välja. Kui nad ära läksid, siis jätsid nad paraja kuhila maha ja nendega sai mängitud ja pealuid kojugi veetud.  

Esimene minu tehtud torn valmis 1978. aasta septembri lõpus. Olin siis 17 aastane ja see oli mõeldud Kõrgessare kolhoosi loomade jälgimiseks. Kolhoosi poolt oli materjal ning torn sai 17,5 meetri kõrgune. Kolhoosist oli muidugi luba, aga olime unustanud riikliku julgeoleku. Varsti tulid kohalikud võimumehed ja käskisid ehitise koheselt maha lõhkuda. Mõne aja pärast tulid siiski Tallinnast mingid mehed ja KGB major ronis isiklikult torni otsa et vaadata, kas Rootsi paistab. Ta oli suur ja paks mees ja alla tulles jäi ta sinel augu peale kinni ja ta oli sunnitud ülal lahtiriietuma. See talle muidugi ei meeldinud, sest all seisid ju tema alluvad. Alla jõudes ta siiski leebus ja ütles: "Ladna - pasmotrim!". Ka tollal kulus mitu kuud enne, kui võis lõplikult kindel olla et torn püsti jääb. See torn püsis 9,5 aastat ja tuli siis maha võtta, sest trepid ei olnud enam kindlad. Kohe tegin aga järgmise ja selleks kulus paar kuud. See oli eelmisest mõned meetrid kõrgem. Elas seegi torn umbes 10 aastat ja 1997. aastal tuli maha võtta. Tollal ei olnud ju naelu saada ja kasutasin mõlemal tornil samu naelu. Erinevalt professorite ekspertiisile ei juhtu jämedate naeladega suurt midagi ning ma kasutasin neidsamu naelu hiljem 2,5 kordse maja ehitusel. See maja pidas vastu ka teadaoleva ajaloo suurimale tormile 2005. aasta jaanuaris (43m/s). Eelnimetatud torne nägid aastakümnete jooksul omad inimesed ja kohalikud Viskoosast, Laukalt ja Kärdlast. Kui ma õieti mäletan, siis on ka praegune vallavanem ühe varasema torni otsas käinud. Kui ma oleksin siis kohe järgmise torni püsti pannud, poleks praegu mingit probleemi, sest keegi poleks tähelegi pannud torni vahetumist, nad on ju oma kujult ja konstruktsioonilt sarnased ja tollane ehitusluba oleks kehtinud. Seisis ju praegunegi torn ligi aasta enne kui keegi märkas.

Jaan Alliksoo  Koduleht Elitec'st